Pancevskivosudnica fin

4.08.2020

Судијката на Основен суд Велес, Валентина Ѓоргиевска ,вечерва во 21 часот и 30 минути, го огласи за виновен екс претседателот на Кривичен суд Владимир Панчевски за кривичното дело злоупотреба на службена должност и овластување со АКМИС електронскиот систем за распределба на судски предмети и му изрече казна затвор во времетраење од три години и шест месеци, во кои ќе бидат пресметани и деновите поминати во притвор.

Faktornaslovna fin

4.08.2020

Велес повеќе не е град во кој доминира металната индустрија и воопшто индустријата како што било пред и во периодот на транзицијата. Велес и понатаму има силна компанија од областа на металната индустрија, но во локалната економија најсилно влијание има голем национален ланец супермаркети со седиште во Велес и три компании специјализирани за одгледување свињи кои лани заедно оствариле приход поголем од 28 милиони евра! Воедно најуспешната велешка компанија според учеството на профит во вкупниот приход е специјализирана за одгледување свињи! Нејзиниот профит е 39 отсто од приходот, пишува Фактор.мк.

Pancevski4

4.08.2020

Горан Митев од скопската фирма “Еду Софт”, кој го изработила и имплементирала АКМИС системот за електронско водење судски предмет, беше сослушан како прв сведок на денешно рочиште во Основен суд Велес, каде на обвинителна клупа седи Владимир Панчевски, поранешниот претседател на Кривичниот суд во Скопје.

velespanoramiodvisoko fin

31.07.2020

На инфективното одделение во Општа болница Велес од Ковид 19 се лекуваат вкупно 16 пациенти. Четиринаесет се потврдени со направен тест додека двајца пациенти се сомнителни. Помеѓу лежечките пациенти има само еден од Општина Велес.

Ezerocadoridobregot fin

31.07.2020

На првата плажа на „Езеро Младост“, од денеска, велешани како и транзитни туристи можат да се капат, сончаат или да ги користат благодетите на дрвјата за престој во природа од пеколната жештина. Плажата, што се простира на површина од 5.000 м2, е уредена со 12 сламени чадори за заштита од сонце, кабина за пресвлекување, два туша, чешма за вода, три тоалет кабини, простор со реквизити за играње на деца, клупи за седење и тревна површина.

Pinev fin

31.07.2020

Во најтешките моменти на велешкото семејство Пиневи, загуба на сопруг, татко и син, тие одлучија да бидат донори на два бубрега и срце. Со нивниот хуман гест ќе можат да спасат два животи, затоа што има граѓани кои чекаат на трансплантација на бубрег но, за жал не и трет, на срце поради тоа што во државата нема во моментов компатибилен пациент.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново