Velespanoramicentar fin

6.05.2020
Четворица од кластер на конфекциска куќа во Велес и еден граѓанин од Чашка се новодијагностицирани на коронавирусот. Со тоа вкупниот број на заболени во Велес се покачи на 85 додека во Чашка на 3 заболени. Според епидемиологот Др Билјана Трајкова активни се и 40 граѓани. Центарот за јавно здравје, синоќа, изолирал уште осум велешани.

Centarzajavnozdravje fin

2.05.2020

„Во изминатите 24 часа не се регистрирани нови случаи на Ковид-19 на територијата на град Велес.

veles fin

 

1.05.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 6 нови случаи на Ковид-19 на територијата на град Велес. Кај новодијагностицираните лица тимот на Центарот за јавно здравје Велес изврши епидемиолошка анкета на заболените и нивните контакти, истите се пријавени во Државниот санитарен и здравствен инспекторат и е побарано решение за 14 дневна изолација


Velespanoramaulica fin

30.04.2020

Сеуште не се стигнати резултатите од петте работнички како и на членовите на семејствата на трите работнички позитивни на Ковид 19 од велешката текстилна фабрика „Јука“. Тие и доколку се утврди дека се шири бројот на заболени во фирмата ќе биде пресудно менаџментот да донесе деловни одлуки за продолжување на производствениот процес или негово запирање.

Velespanorama fin

30.04.2020

Заклучно со вчерашниот ден во Општина Велес има 69 инфицирани лица, три починати и 14 оздравени. Во инфективното одделение во ЈЗУ „Општа болница “ Велес, во моментов има 16 пациенти кои се хоспитализирани, 14 позитивно потврдени на коронавирусот, двајца негативно, додека еден пациент е со потешка клиничка слика и истиот ќе биде пренесен во Инфективната клиника во Скопје. Во времето кога Градоначалникот Аце Коцевски ја држеше прес конференцијата сеуште не беа објавени информациите за состојбата со новозаболените граѓани на Велес во изминатите 24 часа.

DetskaGradinkaklonKiriliMetodij3

30.04.2020

Со четки и боја во рацете денеска петмина вработени во Општинската детска установа „Димче Мирчев“ го освежуваа изгледот на дворната ограда на петиот клон „Ѕвездички“. Бојадисувањето на оградата следеше по измиениот двор и детските реквизити поставени во него. Воочливо беше дека претходно е уредено и зеленилото и цветните аранжмани во дворот. Гледката остави впечаток дека вработените се подготвуваат за скорешно отворање на влезните врати на детската установа.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново