Brcko7 fin

На 1 aприл 1946 гoдина започнала првата Младинска работна акција, после Втората светска војна во Југославија, со изградба на пругата Брчко – Бановиќи . Пругата во должина од 92 км ја градеа 62.268 младинци од сите југословенски републики и 1000 младинци од странство. При тоа ископани се 1милион 361илјади и 680 кубни метри земја и камен, пробиени се два тунели во должина од 667 метри и изградени се 22 моста во должина од 445 метри. Пругата е изградена пред предвидениот рок, за само 7 месеци додека првиот воз од Бановиќи во Брчко пристигна на 7 Ноември 1946 година.

Pozar1 fin

Ако утрово, исто како и вчерашниот ден, лекарите се справуваа со повредени граѓани во верижни судири и сообраќајни несреќи денеска, петок, 17 јануари пожарникарите гаснеа покриви на штала и на куќа во Велес. Првиот пожар се случи на десната а вториот на левата страна на градот.

patseloIvankovci fin

Тројца патници, кои патувале во ист автомобил, се повредени во верижен судир што утрово, петок, 17 јануари се случи на локалниот пат кон село Иванковци и во кој учествувале вкупно пет возила. Повредените патници се здобиле со лесни телесни повреди. На местото на несреќата, во непосредна близина на селските гробишта, интервенирала една екипа со едно возило на Итната медицинска помош при ЈЗУ Здравствен дом Велес.

PustaKulasoobrakajka2

Почина триесет и осум годишката кавадарчанка што се здоби со тешки повреди во верижниот судар, кај „Пуста Кула“ на автопатот Велес – Скопје. Жената почина нешто по 15 часот, на КАРИЛ, како последица на повредите на главата.

policijastop fin

Две возрасни лица во животно загрозувачка состојба за што се веднаш препратени на скопските клиники и две деца од кој на едното во моментов се врши оперативен зафат во хирушките сали на велешка болница се повредени во сообраќајна несреќа што попладнево се случи на патот Чашка - Велес, во близина на раскрсницата за Горно Оризари. Таму од засега не утврдени причини автомобилот излетал од патот и се забил во дрво.

PustaKulasoobrakajka1

Жена на триесет и шест години која седела на совозачкото место во автомобилот со кавадаречки регистерски ознаки е во кома додека нејзиниот сопруг на триесет и седумгодишна возраст кој го управувал автомобилот и девојче на десетгодишна возраст што седело на задното седиште се полесно повредени во верижниот судар на угорницата пред место викано Пуста Кула на автопатот Велес- Скопје.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново