Cucka1 fin

3.10.2020

Алпинистите ангажирани од фирмата изведувач на градежите работи на санирање на карпата „Цуцка“ ги вршат последните поставувања на заштитната мрежа на највисоките делови под малите отвори на врвот во кои порано се наоѓаа гнездата на белоглавиот орел. Од страната на регионалниот пат Велес – Градско веќе се завршени сите градежни работи.

Centarzajavnozdravje fin 1

2.10.2020

ПЦР тест на коронавирус со негативен резултат издаден од „Авицена“ на негувателка во ОЈУДГ „Димче Мирчев“ за патување во странство што потоа лабораторијата во Институт за јавно здравје го пријавила за позитивен ги дигна на нозе денеска двете институции во Велес.

Velosipedskistanici fin

2.10.2020

Држачите за велосипеди, велешани, веќе ги користат на локациите пред зграда на Централен регистар, фонтана на плоштад С`рмаале, плато пред новата зграда на театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот”, кај фонтаната „Авона”, кај ССОУ „Коле Неделковски” и пред административната зграда на Општина Велес.

VelescentarkonSvetiIlija fin

2.10.2020

Три жени и двајца мажи се новозаразени со инфективносто заболување во изминатите 24 часа во велешко. Една од жените се заразила од член на семејството додека останатите две не дале конкретни податоци од каде можеле да бидат инфицирани. Двајцата мажи работат надвор од Велес, поточно првиот во Скопје и вториот во Кавадарци во фирми во кои имало заболени лица од Ковид-19. Тие сметале дека токму работните места се причина на нивната инфекција.

infektivnooddelenie fin

1.10.2020
Еден од новозаразените е жена, во чие што семејство има болен од корона вирус, како и втор случај кој не можел да се сети на контакти со заболен од вирусот, се двата нови случаи во Велес.

vasilglavinov fin

1.10.2020

Во новата учебна 2020/2021 година, што годинава за прв пат започнува со еден месец задоцнување, во основните и средните училишта во Велес ќе се образуваат вкупно 3876 ученици, од кои 485 првачиња. За сите нив денеска официјално започна школската година. Но, не сите успеаја да се вклучат во онлајн наставата што ја избраа како опција нивните родители поради епидемијата на коронавирус.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново