MAJAsoozoneri fin

8.10.2020

Со средства од општинскиот буџет, во вкупен износ од 700.000,00 денари со пресметан ДДВ, се набавени прочистувачите на воздухот за објектите на ОЈУ Детска градинка „Димче Мирчев” во Велес. Одлуката за набавка на апаратите ја донесе Советот на општината.

Kocevskipreskoronavooptina fin

8.10.2020

Тројца новозаразаразени велешани се регистрирани до 11 часот, бројката можеби не е конечна и ќе треба да се почекаат официјалните информации на здравствените власти во државата. Состојбата со Ковид-19 во велешко е средно тешка што значи дека се уште не е алармантна, но е посериозна од било кога претходно. Овие оценки на Кризниот штаб ги соопшти веднаш по седницата Градоначалникот Аце Коцевски.

policija fin

8.10.2020

Доцна синоќа, околу 23.00 часот, полициски службеници од СВР Велес од слобода го лишиле Т.Ј.(26) од Велес затоа што при претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, била пронајдена марихуана и семки од растението канабис сатива.

kovidtransport fin

6.10.2020

Поради тешка општа состојба и сомнителна на Ковид-19, вчера вечер,пациентка од Инфективното одделение на Општа болница Велес е пренесена во ковид центарот на ГОБ „8 Септември“ во Скопје. Таа е на 66 годишна возраст од село Каратманово во Општина Лозово.

Igor Zdravkovski fin

6.10.2020

По реизборот на Игор Здравковски за претседател за потпретседател на ОК на ВМРО ДПМНЕ Велес е избран Марко Колев и за секретар Александар Каракачанов. Општинскиот комитет на партијата го сочинуваат Ордан Ристовски, Весна Атанасовска, Никола Наков, Нада Трајкова, Невенка Ѓошева, Маја Демирџиева, Менче Андреева, Елизабета Митревска, Бојан Смилевски, Тони Голубовиќ, Горан Стојанов, Томе Јаневски, Даниел Јаневски, Игор Стојанов, Горан Наунчев, Александар Јамалов, Александар Стојановски, Дејан Палашев, Ѓорѓина Ристовска, Снежана Бошевска, Весна Јакимовска, Весна Маркова, Дарко Димитриевски, Васко Гетов, Зоран Јаневски, Зоран Алексов и Благој Папазов.

OsnovensudVeles fin

6.10.2020


Одлуката ја донесе Судскиот совет на 22 септември, годинава. Поради зголемен обем на работа судовите во Кавадарци и во Неготино побарале и Судскиот совет одлучил двајца судии на велешкиот Основен суд да ја вршат функцијата во двата суда во регионот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново