ToniSopov fin

11.10.2020

Секој граѓанин, велешани или граѓани од дијаспората и државата, како и општествено одговорни компании да се обидеме да му помогнеме на ракометниот ветеран Тони Шопов кој досега има добиено десетици битки на спортскиот терен да ја добие и последната - ЖИВОТ. На овој линк можете да ги добиете информациите за донирање https://www.facebook.com/donate/1275998199442497/3581123058606863/

VelespanoramaJavoricentar fin

9.10.2020


Тројца од новозаразените велешани, во изминатите 24 часа, инфективното заболување го добиле од членови на семејство. Две се жени кои работеле надвор од градот поточно една во Скопје и една во Кавадарци.

infektivnooddelenie fin

9.10.2020
Починатиот бил сомнителен случај поради симптоми на ковид-19 за што знаел неговиот матичен лекар кај кој пријавил дека има покачена температура.

 drBisinova

9.10.2020

Со демонстрација како правилно се става заштитната маската и совет за носење од најмногу три часа во текот на денот а потоа задолжителна промена со друга или замена со задолжително чист шал или марама ја започна едукативната зум средба д-р Снежана Ефтимова Бисинова со средношколците од Велес. Докторката препорача додека се носи да не се допира маската ниту од надворешна страна со прстите од рацете и ги запозна учениците со ризикот од болеста Ковид-19, пренесувањето и зошто е потребна задолжителна примена на мерките за заштита. 

Zvoncica11

9.10.2020

Вака, според детската перцепција, прикажани преку боички на блокче, треба да изгледаат „Зелени детски градини“. Во нив задолжително има дрвја, со овошни плодови, но и зеленчук поточно морков,нане и магдонос. Затоа што од овошјето се подготвува сок додека супата е највкусна со магдонос и морков. А тоа е омилена храна и напивка на децата од шестиот клон „Ѕвончица“ на ОЈУДГ „Димче Мирчев“ во Велес. На детската листа на омилени зрнести плодови се и пченица и леќа .

 Velespanorama fin

8.10.2020

Уште еден нов заразен велешанец, во меѓувреме од 11 часот до попладнево, регистрира Министерството за здравство и Институтиот за јавно здравје од коронавирус. Дума.мк дознава дека бројот е поголем затоа што до 16 часот биле регистрирани уште тројца или вкупно 7 велешани.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново