Osnoven sud Veles fin

По трет пат, на 16 октомври, годинава, Основниот суд Велес го закажа почетокот на судскиот процес во кој обвинети за кривичното дело „злоупотреба на службена положба и овластување по член 353 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик“ се екс Градоначалникот на Општина Велес , Славчо Чадиев и екс Претседателот на Советот на Општина Велес, Александар Колев.

Protest nezavisen policiski sindikat1

Членови на Гранковиот независен синдикат на полицијата, на шумската, затворската и судска полиција утрово, од 7 до 9 часот, ја организираа втората блокада на сообраќајот на регионалнот патен правец Велес - Штип. Блокадата e дел од нивниот протест преку кој ги искажуваат револтот од најавеното покачување на платата од 5% и барањата за подостоинствен живот и услови за работа.

Prvi startap idei vo vnatreshnosta na Makedonija

„Ситем за мерење на здравје на брани, мостови, згради и други градежни објекти“, е една од вкупно осумте стартап избрани идеи, во предакцелеторската фаза, на X Фактор Акцелераторот во Велес. Тино Михајловиќ од „Дигитекс системс“ ја презентираше на денот за презентирање на стартап идеите. 

EDVILAZORA naslovna

За шест месеци учениците во ООУ „Блаже Конески“ собраа 664 килограми или 394 килограми повеќе од учениците од ООУ„Васил Главинов“додека учениците на ООУ „Рајко Жинзифов“ со собрани 270 килограми пластични шишња се трети во натпреварот кој е активност на проектот „ Намалување на Пет, преку собирање и рециклирање“ во Велес на ЕД „Вила Зора“. Освен косилка за трева, за освоеното прво место, ООУ „Блаже Конески“ доби најмногу баскети, а во помали количини и двете останати училишта во градот.

Maslodajna2

Густите облаци на јаглероден моноксидот во велешкиот воздух и смрдеата на изгорен гареж кои четврти ден, во ноќните часови, излегуваат од дворот на фабриката за производство на масло за јадење „Благој Ѓорев“ се резултат на пожар кој изби во еден од фабричките силоси со складирани 400 тони пелети од сончогледови лушпи. Ова го покажал вонредниот инспекциски надзор на општинската инспекторка за заштита на животна средина. Таму денеска бил и градоначалникот на Велес, Аце Коцевски.

BUBA fin

ЈП „Национални шуми“ од денеска па во наредните денови го превзема расчистувањето на опожарените 409 хектари површина на езерскиот брег на „Младост“. Шумарските работници ќе ја реализираат работната задача на сечење и складирање на опожарените борови стебла како и подготовката на теренот за засадување со нови садници. Шумското стопанство „Бабуна“ ќе ги координира акциите за ревитализирање на опожарената или изгорена површина со дрвја. 

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново