Кај триесет и пет годишниот велешанец М.Т полицијата пронашла дрога и против него поднесе кривична пријава за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори.

Ќе се тргаат времените објекти лоцирани на автобуската станица во Велес. Сопственикот на автобуската, фирмата „ ГО-МА“ со седиште во Скопје, веќе го објави повикот во дневен весник, а денеска обезбедувањето на автобуската почнаа да го лепи повикот на киосците, трафиките и другите објекти од времен карактер.

Триесет и девет крвни единици се собраа денеска на првата од четирите пролетни крводарителски акции што ги организира Општинската организација на Црвен крст во Велес, во средните училишта во градот. Триесет и девет ученици од средното стручно училиште „Коле Неделковски“ ја подадоа својата рака и подарија крв. Дваесет и шестмина од нив за прв пат даруваа крв додека останатите дарувале на минатогодишната есенска крводарителска акција. Дури дванаесет од вкупниот број дарители се од женски пол или 27 проценти што според организаторите е импресивна бројка.

Велешанката Даниела Васиљковска вчера го доби најубавиот осмомартовски подарок. Таа на свет донесе здраво машко бебе тешко три килограми и сто грама и долго педесет и еден сантиметар. Синот на Васиљковска се роди вчера во велешката болница на меѓународниот ден на жената.

Младите на ВМРО ДПМНЕ на симболичен начин им го честитаa денешниот празник на жените во Велес, 8 март. На жените и девојките кои поминуваа на горниот дел од градот им поделија по еден каранфил и им посакаа убав и пријатен ден.

Во Велес, во месноста „Лиска“, помеѓу „Мегдан“, „Ристова Чешма“ и фурната на Круме лебарот,во 1870 година било отворено првото женско училиште во Македонија во кое наставата се изведувала на македонски јазик. Училиштето било сместено во зграда што имотен велешанец, без било каква надокнада, ја подарил со цел и неговите три ќерки да посетуваат настава. Тие заедно со уште дваесет и седум женски деца, ќерки на богати жители од овој дел на Велес, ја формирале првата паралелка. Наставата ја изведувале православни свештеници, а најдолго време на ученичките им предавал поп Данаил, таткото на Менка и Боро Попето.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново