Груевски им даде можност на 24 април а потоа и на пети мај, но тие не сакаат на избори. Тогаш ние ќе се вратиме назад во парламентот, тој што е веќе избран ќе ја води државата до април 2018 година. Вака вечерва претседателот на Здружението на пензионери во Велес Веле Алексовски им се обрати на поддржувачите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија.

Две од жените Kреативки, велешанката Злата Коцева и Галина Младенова од Лозово, кои денеска присуствуваа на средбата за вмрежување со бизнис секторот и агентите за продажба, продадоа по еден рачно изработен производ. Креативките ги изложија креативни изработки на терасата на ресторанот „Булевар“, на главната велешка улица и го привлекоа вниманието на случајните минувачи. Тоа беа рачно изработени креативни изработки што во изминативе месеци ги изработија жени од Вардарскиот регион кои се учеснички во проектот „Економско зајакнување на жените од Вардарскиот регион“ на Фондација за локален развој и демократија „Фокус“.

Една третина од пензијата му ја запираат, со остатокот од 5.500 денари живее седумдесет и две  годишниот Тодор Манев од Велес. И тие не му стигнуваат за лекови што мора да ги зема бидејќи преживеал четири мозочни удари. Згора на тоа здравствената состојба му ја влошува спондилозата и другите пропратни болести што го навасале. Сопругата на Тодор починала пред две години, па тој останал да живее со невработениот син. Дел од пензијата му ја запираат за неплатен долг од над 60 илјади денари за електрична енергија и веќе долго време му е исклучена.

Велешката опозиција, до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против директорот на Гимназијата Кочо Рацин, С.А. поради основано сомневање дека сторил кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување. Според кривичната пријава, при спроведувањето на постапката за избор на автопревозник за изведување на екскурзијата за ученицитеод трета година, биле прекршени одредби од Законот за јавни набавки и Правилникот за начинот на изведување на ученички екскурзии.

Во велешката гимназија „Кочо Рацин“ и оваа година се одржа отворен ден за презентирање на програмите за студирање на високошколски образовни институции пред матурантите. Исто така овој ден за информирање со образовните програми на Гимназијата го искористија и завршените деветоодделенци од градот и општините Чашка, Градско и Лозово.

Пеејќи стих од народно-револуционерната песна „А бре македонче“, претседателот на Здружението на пензионери Веле Алексовски го започна говорот пред поддржувачите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Откако заврши со песната Алексовски рече дека вечерва можеби е последниот контрапротест бидејќи неколку политички партии се плашеле да излезат на избори.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново