„Пред два месеца градоначалникот Славчо Чадиев, преку медиумите, им вети на граѓаните дека до 31 март годинава средното стручно училиште Коле Неделковски ќе добие нова фасада со енергетска ефикасност. Но и по завршувањето на крајниот рок, фасадата не е ниту до половина направена“. Со ваква реакција денеска на прес конференција излегоа велешките социјалдемократи.

Како да се хранат здраво за да си го подобрат животот денеска слушнаа дваесетина пензионери на едукативната работилница што се одржа во просториите на Црвен крст. Нутриционистот Анѓел Јорданов им одржа интересна лекција за здравиот начин на исхрана и неизбежната физичка активност . Едукативната работилница е дел од предлог иницијативата „Активирај се, никогаш не е доцна“ и има за цел да ја подигне свеста кај лужето од трето доба за придобивките од здравиот начин на исхрана.

Велешки „Жито Вардар“ оптиде во стечај. Вкава одлука вчера на одржаното рочиште донесе Основниот суд во Велес. Стечајот е отворен по барање на повеќе доверители меѓу кои и една банка, деловни претпријатија и државата на кого фирмата должи над 480 милиони денари.

НВО Инфо центарот, Македонскиот центар за образование, Центарот за развој на медиуми подолго време се обидуваат да ги анимираат граѓаните за потребата од одржување на попис во Македонија. Истото важи и за избирачкиот список кој што во последно време е актуелна тема како дома така и во странство. Затоа овие граѓански здруженија во последно време организираат дебати во градовите низ државата. Таква дебата денеска се одржа во Велес на која присуствуваа претставници на Граѓански здруженија, обучени попишувачи од изминатите циклуси за спроведување на попис на населението, како и граѓани заинтересирани за оваа тема.

Пет илјади триста и шест денари собраа волонтерите кои денеска седеа покрај касата за донации и помош на седумдесет и две годишниот Тодор Манев од Велес. Заедно со вчерашниот ден на болниот и сиромашен велешанец утре ќе му бидат предадени 7.922 денари. Овие пари ги донираа граѓани на Велес додека минеа по тротоарот пред зградата на Основниот суд во Велес. Информацијата за вкупно собраните средства му ја соопштивме на чичко Тодор а тој скромно и со треперење во гласот ни рече дека одамна не почувствувал ваква човечка доблест од млади луѓе кој пожртвувано му пристапиле.

Ако не го запрете автомобилот на знакот на полицијата, тогаш следува присилно запирање со помош на новиот систем наречен стингер со кој се дупат гумите на автомобилот. Секторот за внатрешни работи Велес денеска пред АМСМ со показна вежба го промовираше новиот систем за присилно запирање на автомобилите во бегство.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново