Со посета на соборната црква што го носи името на светецот Великомаченик Пантелејмон, молитви, палење на свеќи и принесување на подароци за здравје, синоќа, по деветти пат велешани ги чествуваа помошта и делата на заштитникот на градот. Годинава, поради прогласениот ден на жалост, за загинатите во поплавите во скопско и тетовско, манифестацијата започна со молитвата на Митрополитот Повардарски Агатангел откако претходно чиноначалствуваше со празничната вечерна богослужба.

Велешани како и секогаш ја покажуваат хуманоста на дело. Освен помошта во вода, храна, средства за хигиена што ја донираа на штандовите поставени низ градот, тие се самоорганизираа и заминаа во поплавените подрачја во Скопско, лично да им помогнат на настраданите и барем малку да им ја олеснат тешката состојба во која се наоѓаат.

Со цел да им го олеснат животот во субстандардни услови, да им помогнат на граѓаните во подрачјата погодени од силното невреме во саботата што ги зафати скопскиот и тетовскиот регион, велешани и денеска носат донации и ја покажуваат својата хуманост на отворените штандови во градот.

Со посета на храмовите кои го носат името на светицата во градот, палење на свеќи и носење на подароци, денеска, граѓаните на Велес го чествуваат празникот на Преподобната маченичка Параскева попозната како Света Петка.

Црквичката на јужниот излез од Велес, под манастирот „Свети Димитрија“, од синоќа ширум ги отвори своите врати за да ги собере сите верници кои доаѓаа на поклониние пред иконата на Света Петка. Таа е составен дел на природниот извор со вода за кој се верува дека има лековита моќ.

Стотици жени ги разгледаа а десетици од нив купија рачно изработени креативни предмети на мини базарот што ги произведоа креативните жени вклучени во проектот „Економско зајакнување на жените од Вардарски регион“ на Фондацијата за локален развој и демократија „Фокус“ од Велес. Накит, украси, плетени парчиња гардероба, дамски ташни беа само дел од изложените рачни изработки на креативните жени кои дојдоа од Свети Николе, Чашка, Неготино и заедно со своите колешки од Велес го изложија своето творештво на штанд во Младински парк. Веднаш го добија посакуваното внимание на присутните граѓани во паркот особено на жените.

„Не мал број на стари семејства, кој некогаш живееле во „Солено чешмиче“ не се забележани во вашиот текст посветен на старите велешки семејства од овој дел на градот. Со цел тие да не бидат заборавени ви ги пишувам сограѓаните на кои јас се сеќавам и давам свој придонес кон вашата иницијатива да забележите што поголем број на граѓани, настани и случувања од стар Велес,“ ни пиша велешкиот хроничар, фотографот Боре Левков. Тој е роден и живее на „Солено чешмиче“ месност во градот што се наоѓа околу поранешната фабрика за ќумци и глинени производи на познатото семејство Левкови.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново