Наместо 150 илјади евра, државната поддршка за развој на мали и средни претпријатија ќе изнесува 20 милиони евра годишно, за на крај од мандатот да достигне и до 50 милиони евра, порача денеска од Велес претседателот на комисијата за економија на СДСМ, Драган Тевдовски. Тој прошета низ велешката чаршија и разговараше со дуќанџиите, занаетчиите и сопствениците на мали бизниси.

Шестмина повредени пациенти претпладнево се пренесени во болницата во Велес од верижната сообраќајна несреќа што се случи кај наплатната рампа Отовица, на автопатот Велес-Скопје. Тие патувале во возила од марките „мазда“, „мерцедес“ и „голф“ со прилепски регистерски ознаки како и „опел“ и „волво“ со кавадаречка регистрација. Според трауматологот во велешката болница, прим. др Филип Тодоровски, со тешка телесна повреда се здобил само возач на автомобил со прилепска регистерска табличка.

Над 70 илјади граѓани од сите краеви на државата, изминативе три дена дојдоа во Велес и присуствуваа на традиционалната манифестација „Велешка питијада“. Се бараше место повеќе на штандовите на рестораните и винариите поставени долж главната улица Благој Ѓорев. Гостите не пропуштија да го пробаат велешкиот специјалитет и да го залијат со чаша вино. Според официјалните бројки, на тридневната питијада, се изеле рекордни 76.260 пити пастрмалии, а се испиле повеќе од 17.300 литри вино. Организаторите велат дека годинешната манифестација е досега најуспешно организирана и нај посетена.

На непосредни средби со претставници на политички партии и новинари Невладината „Цивил“ ги промовира двата проекти „Набљудуваме“ и „Напред“. Нивната цел е поврзување со изборниот мониторинг и подигнување на свеста кај граѓаните да гласаат според сопствена волја и убедување, без да трпат каков било притисок.

Цветен венец за добредојде ќе ги пречека сите годинешни посетители на манифестацијата „Велешка питијада“. Закачен е на симболична порта за влез на штандовите од долната страна на улицата „Благој Ѓорев“. Поставен пред влезовите на црквата во изградба „Свети Кирил и Методиј“ и гимназијата „Кочо Рацин“ венецот од цвеќе на секој гостин му покажува дека стигнал на територијата на најавкусниот традиционален специјалитет во Македонија – велешката Пастрмалија. Во градот веќе започна тринаесеттата манифестација „Велешка питијада“.

(Веселба на Теќе во 1919 година)

 

Пишува: Стоилко Андреевски

На стрмниот дел од десната страна на Велес, во продолжение на маалото Којник, се наоѓа месноста „Теќе“. Таму до 1919 -1920 година постоела само поголема рамнина на која единствено се наоѓал муслимански верски објект, теќе. Тоа било вакавско место на кое се собирало турското население за обреди на верски празници. Но, муслиманското население по Првата светска војна и доаѓањето на власт на СХС , масовно се исселило од Велес во Турција. Просторот веднаш како стратешко место, тогашната војска го искористила за да изгради касарна. Било урнато теќето и во касарната била сместена митролеската чета и коњаницата.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново