Се судрија грчко патничко возило и струмички камион синоќа на автопатот Велес - Скопје. Во несреќата нема повредени патници туку е причинета поголема материјална штета поточно целосно е хаварисан автомобилот на странецот.

Само 20 сантиметри вода имало во речното корито на Вардар на мерното место во Велес на 11 јули годинава. Оваа информација ја содржи седмичниот извештај за хидролошката состојба испратена до службата за известување во градот од Управата за хидрометеролошки работи. Тој извештај е последен и на него се повика дежурниот работник на телефонскиот број 195. И денеска како и пред седум дена нема драстична разлика во нивото на Вардар во централното градско подрачје во Велес.

Сообраќајна несреќа се случи утринава околу 08.30 часот на ул.“Васил Ѓоргов“ пред куќен број 33 на патот кон плоштад Којник во Велес. Во несреќата учествуваа патнички автомобил марка „Шевролет спарк“ со рег.бр. ВЕ 250-БТ, управуван од Ј.Х.(43) од Велес и мопед непозната марка без рег.броеви, управуван од А.С.(23) од Велес.

Тодор Натов е најстарио чевлар меѓу христијаните во стар Велес. Се родил 1888 година како син на големиот мајстор Јован, обработувач на дрво и плетач на ѕембели. Во дуќанот, што се наоѓал на местото на поранешен „Интернационал“, единствено мајстор Јован тогаш во градот произведувал дрвени „карти“- матарки , за вода, ракија и вино како и дрвени толчници за пинџур или за кафе. Тој плетел и ѕембели за земјоделски производи.

Во тоа време да имаш ѕембел значело да си богат и виден жител на Велес.

Десетици угинати гугутки можеа утринава и до доцна претпладне да се забележат покрај фонтаната во Младински парк. Угинатите птици ги собираа метачите на улици во градот. Додека го метеа и собираа сметот околу фонтаната во паркот,овие вработени во ЈКП „Дервен“, рекоа дека угинати гугутки од утринава собирале уште во централниот градски парк и во околината на базенот во Велес.

Длабоко врежан во историјата на македонскиот народ, велешанецот Панко Брашнар, целиот свој живот го посвети на борбата за ослободување на татковината од вековните окупатори. Неговата политичка активност е најистакната во временскиот период помеѓу двете светски војни. Брашнаров учествува во сите настани од тоа време во кралска Југославија. Тој е основач на Работничката социјалистичка партија по чија забрана продолжува да делува илегално. Не треба да се забори дека бил еден е од основачите на ВМРО Обединета кој заедно со повеќемина македонски дејци широко ја развиваат идејата помеѓу македонскиот народ.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново