Несреќата, во која загина Д.М, се случила утрово, околу 9 часот, на ул„Петре Милевски“ бр. 11 во Велес. Тој изведувал градежни работи на куќа.

На велешките улици и патиштата околу градот, викендов, се случиле 60 прекршоци на возачи на мопеди и моторцикли. Возачите на овој вид на превозни сретства не нонеле заштитен шлем и возеле без возачка дозвола. За првиот регистриран прекршок е предвидена глоба во износ од 50 евра, соопштија од СВР Велес.

Дваесет и шест годишната Е.К се здоби со тешки телесни повреди во сообраќајката што ноќеска се случила на главната улица „Благој Ѓорев“. Девојката е примена на хирушкото одделение во Болницата во Велес од каде поради сериозноста на повредите е транспортирана на скопските клиники.

Дваесет и едногодишниот скопјанец И.И бил нападнат од засега непознато лице, во неделата вечерта,околу 19 часот, кога излегол од соблекувалната на градскиот базен во Велес. Него напаѓачот го удрил по главата со стаклено шише. 

По формирањето на ФНР Југославија како и создавањето на Република Македонија во 1945 година , веднаш по Првото заседание на АСНОМ, донесена е одлука за формирање и почнување со работа на голем број институции. Според податоците на Државниот архив на Република Македонија одделението во Велес, во 1945 година, биле формирани Околиски, Окружен и Општински суд. Еден бил сместен во куќа во близина на Епрахијата, а другите во простории на тогашната општина.

Дваесет годишниот М.Р од населбата Горно Оризари влегол во маркет во градот и со тупаници и клоци се пресметал со продавачката М.З. Тој упатил и закани кон жената и во еден момент ја зграбил за коса и ја влечел додека во маркетот пазареле други жени а биле присутни уште две колешки на продавачката. Нападот се случил пред пет дена околу 18 и 30 часот во „Алфа маркетот“ на ул.„Димитар.Влахов“ бр.49 во Велес, соопшти полицијата.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново