На партиска трибина со тема „Мотивирана администрација“ разговараа во средата вечер дополниот министер за информатичко општество Александар Кирацовски и членовите, симпатизерите како и вработени во јавната и државната администрација во Велес. На трибината организирана од општинската организација на се дикутираше за состојбите, проблемите и предизвиците на јавната и државната администрација со кои тие се соочувале во изминатиот период.

Во наредните три дена Велес ќе живее во ритамот на народниот и забавниот мелос и со вкусот на традиционалната пита пастрмајлија и виното. Од утре стартува тринаесеттото издание на фестивалот на пити и вино „Питијада 2016“. Триесетина производители на пити и винарии, со своите производи, ќе ги услужуваат велешани и гостите. Тие веќе ги поставуваат штандовите на улицата пред Гимназијата поради што е сменет и сообраќајниот режим во градот. Се поставува и сцената на која од утревечер ќе настапат бројни музички имиња и групи.

Деветнаесет годишната велешанка Розета М, студент на Филолошкиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, ќе ја користи годинава финансиската поддршка за упис на факултет од Фондација за локален развој и демократија „Фокус“. Во средата на 28 септември, одлуката ја донесе тричлена Комисија за доделување на паричните средства собрани во хуманитарната акција за помош на студент од социјално немоќно семејство. Фондацијата ја состави комисијата од граѓани на Велес, поранешни професори и граѓански активист.

Во Македонија сеуште не постои конкретна бројка на лица со посебни потреби. Тоа им создава проблеми како на државата така и на семејствата во кои живеат граѓани од оваа категорија. Проблемот започна да го решава Ресурсниот центар со седиште во Скопје кој креира национална база на податоци за лицата со посебни потреби во Македонија. Станува збор за граѓанско здружение кое има за цел да создаде дата база, да ја искреира статистичката слика и да ги мапира состојбите и потребите на лицата со посебни потреби во државата.

Дваесет и четири дебатери на МОФ, од Велес, Неготино и Прилеп, викендов учествуваа на дводневниот регионален дебатен турнир што се одржа во просториите на Фонадција за локален развој и демократија Фокус во Велес. Секој од нив на свој начин, од позиција на власт и опозиција, ја бранеше тезата „Овој дом би бојкотирал меѓународни спортски настани кои се одржуваат во земји со тоталитарни режими“.

„Ако продолжиме масовно да ги сечеме дрвјата, научниците утврдиле дека за четири години ќе станеме суво подрачје. Земјоделието ќе ни се сведе на минимум поради ефектот пепел и ќе трпиме огромни последици“. Вака денеска  екологистите од ЕД „Вила Зора“ го пренесоа својот и револтот на граѓаните поради масовното сечење на дрвјата од јавните површини во градот на денешната трибина во општина Велес. Тие на едно место ги собраа најповиканите, локалните власти, одговорните на Јавното комунално претпријатие „Дервен“ , Шумското стопанство „Бабуна“ и општинскиот инспектор за екологија. Од нив побараа да се воведе мораториум за сечење на сите млади и здрави дрвја во градот се додека не се направи план за нивна замена. Затоа што според нив новозасаденото дрво не може да ја има функцијата како повеќегодишното дрво.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново