Подеднаков третман на домашните и на странските компании во Македонија кои на помош и субвенции од државата ќе можат да сметаат според постигнати резултати а не по список на желби. Со спроведување на владините економски мерки ќе треба да се креираат нови работни места, да се поттикнуваат инвестиции и обновување на технологии. Ова денеска го слушнаа над педесеттина сопственици на компании, мали и средни претпријатија во Велес од вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Се подготвува за осветување новиот духовен храм во Велес. Паралелно со завршувањето на фрескоживописот во црквата се уредува и дворот. Денеска десеттина свештеници ја бојадисуваа оградата. Глетката беше несекојдневна.

Општина Велес, во првите шест месеци од годинава, има доспеани а не подмирени големи обврски. Сумата е на највисоко ниво до сега и изнесуваат над 86 милиони денари, додека реализацијата на приходите на буџетската сметка е поразителна и изнесува само 24%, обелодени на денешната прес конференција портпаролката на СДСМ Весна Стојанова Богоевска.

За тепање со тупаници и телефон по глава, со клоци по целото тело и за закана со пиштол кон неа и кон двајцата синови го пријавила во СВР Велес својот сопруг, четириесет и петгодишната велешанка Б.Ѓ. Две години постариот сопруг, А.Ѓ. е лишен од слобода и задржан во Полициска станица - Велес за понатамошна постапка.Од МВР соопштија дека се работи на целосно расчистување на случајот.

Традиционалната дваесет и пета по ред летна крводарителска акција се одржа вчера и денеска во Велес. Организаторите, Републичкиот завод за трансфузиологија од Скопје и Општинскиот Црвен крст од Велес се задоволни од одзивот на велешани кои секоја година масовно ја покажуваат својата солидарност. Голем е бројот на граѓани кои подарија крв.

Трагите со крв, медицинската ракавица и газите расфрлани пред влезните врати на куќите со редни броеви 129 и 131 на улицата „Коле Цветков“во Велес покажуваа дека ноќеска таму се одвивала семејна драма со фатални последици по еден човечки живот. Соседот, четириесет и шест годишниот С.В околу 2 часот по полноќ со поголем чекан ја скршил влезната врата и влегол во домот на соседите и го убил Д.Н 965), тешко ја повредил неговата сопруга Л.Н (54) и им нанел повреди по главите и телата на ќерката Т.Н (30), на братот Т.Н (63) и на снаата на убиениот, В.Н (53).

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново