„Цел работен век го поминав со локомотивата, како машиновозач. Рацете ми беа црни но, душата ми беше чиста. Локомотивата, со која другував од 1946 па се до 1963 година, ми беше најдобриот другар. Поминав илјадници километри без да направам било каков прекршок. Да бидеш машиновозач не е лесно. Секогаш треба да имаш не две туку четири очи. Навистина е преубаво кога ја возиш локомотивата. Кога го вдишуваш мирисот на ќумурот, кога го слушаш тропањето на шините , кога горделиво секојдневно ја крстариш земјата. Таа локомотива ми даде и леб и пензија“, често додека беше жив велеше велешанецот Борис Колев.

Премиерот Зоран Заев во рамките на денешната посета на Велес официјално потврди и го промовираше Аце Коцевски за кандидат за градоначалник на СДСМ. Заев рече дека се чувствувал среќен што негов поранешен колега и поранешен градоначалник на Велес, повторно ја добил можноста да биде татко на градот.

Бидејќи Велес бил градот кој најмногу пропатил од политиките на СДСМ како што биле затворање на фабрики, технолошки вишоци и бркање луѓе на улица поточно град синоним на поимите транзиција и криминална приватизација, на грабеж, пустош на економијата и уништување на цели семејства затоа СДСМ и Заев никогаш не биле добредојдени во Велес. Ова го рече на денешната прес конференција поранешниот пратеник на ВМРО ДПМНЕ, Ѓорги Коџабашиев.

Ако ВМРО ДПМНЕ на 15 октомври, токму на денот на локалните избори, во неколку општини организира референдуми за изградба на наводни станови за бегалци во Македонија тогаш и СДСМ ќе гласа против, рече денеска во Велес, Премиерот Зоран Заев. Велејќи дека станува збор за уште една манипулација на опозицијата Заев најави дека по ова прашање ке изградат став и со останатите политички партии од коалицијата на власт.

Во водата за пиење во селото Стојаково од изминатата недела, на 27 август, има бактерија ешерихија коли. Таа е причина што 120 жители на ова и селата Селемија и Богородица во општините Гевгелија и Богданци, во ист ден и за само два часа, барале лекарска помош во службата за Итна медицинска помош. Граѓаните имале нагон или повраќале, болки во стомак и течни столици, биле дехидрирани и голем дел од нив со потешка клиничка слика завршиле во Болницата во Гевгелија. Лекаритеод Брза помош укажале дека се појавила хидрична епидемија а епидемиолозите на подрачната служба на Центарот за јавно здравје во Велес излегле и зеле примероци на вода и од столица на заболните граѓани, рече директорот Тони Димитриев.

Иако пред еден месец од СДСМ добронамерно му порачале на градоначалникот Славчо Чадиев до крајот на мандатот освен неопходните да не презема никакви градежни и други активности преку кои ќе им се додворува на избирачите, туку следните приходи да се наменат за раздолжување на општината тој продолжува со редовната пракса на партијата ВМРО ДПМНЕ, пред избори да започнуваат изградба на објекти, рече денеска портпаролката на СДСМ Весна Стојанова Богоевска.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново