Да токму така. Кој ги „шмиргла“ неопределените гласачи кои својот глас го даваа за една или друга партија. Тие се мртва буква на хартија. Да така е. Додека сега членовите на СДСМ, како победници се „тркаат“ на кое поубаво и поплатено место да седнат во удобна фотелја, оние, од редовите на ВМРО ДПМНЕ стравуваат што ќе биде со нив. Едноставно речено партиите „се грижат“ за своето членство, но кога ќе почнат и за неопределените? И едните и другите ветуваа дека на одговорните места ќе стават лица не по партиска линија туку по квалитет!? За жал тоа досега не се случило. Така беше на првите парламентарни, па на првите локални избори така е и сега.

Партиски определените тоа што „трчале“ за партијата ги прави заслужни за вработување и нееднакви со останатите граѓани кои го дале гласот за победата иако се невработени, образовани или специјализирани за работните места што се или треба да се пополнат.

На прес конференцијата на Колев реагираа од Општинската организадија на СДСМ во Велес. Во нивната писмена реакција со наслов „Измислена тема за бегалците, лансирана од ВМРО ДПМНЕ“ пишува дека ВМРО ДПМНЕ лажат а тоа веќе им било јасно и на граѓаните откако градоначалникот Славчо Чадиев даде изјава во која соопшти дека „ниту една државна институција до сега нема побарано дозвола за градба, освен за детски градинки“.

Претседателот на Советот на општина Велес, Александар Колев побарал на 74 -та седницата што членовите на Советот ќе ја одржат во понеделник на 11 септември да стават точка и да расправаат по неговиот предлог за распишување на референдум за населување и интеграција на мигранти на територија на Општина Велес. Сега тој од членовите на Советот очекува да им овозможат на велешани на референдумот да се изјаснат на прашањето : ,,Дали сте за населување и интеграција на мигранти на територијата на Општина Велес,,? Граѓаните ќе можат да се изјаснат со заокружување на зборот ,,за,, и зборот ,,против,. Референдумот се предвидува да биде одржан на 15 октомври годинава кога е закажано одржувањето на локални избори.

Велешанка му платила 700.000 денари на прилепчанец,  што лажно и се претставувал дека е вработен во УБК, за да ја  ја зачлени  во партија, да посредува исто така таа да биде именувана за координаторка за град Велес и да стане кандидат за пратеник.

Извадени се бехатон плочките од тротоарот на самиот горен ќош пред средното училиште „Гимназија Кочо Рацин“ и свиокот со улицата што води кон зградата на ЕВН. Таму, минатата недела, два дена градежни работници го подготвуваа теренот за изградба на новиот кружен тек на главната градска сообраќајница „Благој Ѓорев“. Тоа се случуваше минатата недела и во исто време кога градоначалникот на Велес, Славчо Чадиев, најави дека општината ја започнува изградбата на новиот поточно трет кружен тек, во неговиот мандат.

Летоци со лажна содржина утринава се појавиле низ Велес со кои се атакувало врз партијата СДСМ и нивниот кандидат за градоначалник Аце Коцевски. Од партијата преку соопштение им се обратија на велешани за да ги информираат дека станувало збор за црна пропаганда на нивниот политички ривал пред престојните Локални избори.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново