Infektino fin

20.10.2020

Шеесет и две годишната велешанка почина денеска околу 13 часот на Инфективното одделение во Општа болница Велес. Таа е 17 жртва на заразното заболување во велешко.

PROTEST1 fin

20.10.2020

Опозициската ВМРО ДППМНЕ вечерва ќе организира протест и во Велес поради, како што стои во нивното соопштение:

bolnicavelesoddron fin

20.10.2020
Со скршеница на черепот и на дванаесето ребро како и со крварење во мозокот вчера на Хирушко одделение во Општа болница Велес бил донесен велешанецот В.А.(58). Тој паднал од покрив при извршување на работни задачи како вработен во велешка фирма.

makedonskizeni fin

19.10.2020 

Животот на нашите претци секогаш бил тежок. Змијата во гората што не видела Македонецот на своите плеќи го носел со векови. Со леб и сол родот свој го раснел и чувал. И го зачувал. Бил потчинет, потиснат, тепан и малтретиран. Секогаш над него, со камшик или пушка, имало некој друг. Некој кој посегал по неговата слободата, по името, а не успеал.

veles panorama fin

19.10.2020

Не сопира ширењето на заразното заболување во Велес. И денеска се регистрирани четири новозаболени сограѓани. Во статистичките податоци од изминатата недела се вбројани и двајца заразени административни работници од оддел во Јавното комунално претпријатие „Дервен“ кои во изолација ги ставија и останатите административци па сега на работа се само со теренските работници. Засега таму со благи симптоми има уште еден вработен.

kaznizanenosenjemaska fin

19.10.2020

Вкупно 106 граѓани се казнети од полициските службеници на Секторот за внатрешни работи Велес во изминатите 24 часа. Од казнетите 82 лица се велешани.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново