Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Infektivnoodpozadi fin

29.11.2020

Починатиот е на воздраст од 67 години, потврдено позитивен на коронавирус. Пациентот почина вчера вечер околу 21 часот, соопштија од Општа болница Велес. По неколкудневниот бран на опаѓање на бројот на ковид пациенти на болничко лекување денеска во болницата повторно се лекуваат вкупно 63 пациенти.

Од нив 55 се потврдено позитивни, 3 сомнителни и 5 пациенти се со негативни тестови. Од вкупниот број на пациенти 22 се на кислородна поддршка.

Најголем број на болнички пациенти има на Инфективно одделение поточно 45 додека на Физикална 13. На двете одделенија има вкупно 18 празни болнички легла.

VeleskabolnicaVLEZ fin

На Интерно одделение каде се лекуваат само пациенти кои се излекувани но сеуште имаат потреба од здравствена нега се наоѓаат 5 пациенти. И таму има 10 празни болнички легла.

Убавка Јаневска

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

NOVOGODISENBANERSINALCO

 
   
   
   
   

Најново