Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Infektino fin

20.10.2020

Шеесет и две годишната велешанка почина денеска околу 13 часот на Инфективното одделение во Општа болница Велес. Таа е 17 жртва на заразното заболување во велешко.

Информацијата ја потврди за Дума.мк портпаролката на велешката болница др Весна Николовска Неделкова.

Состојбата со ширењето на инфективното заболување е се посериозна. Од ден во ден се зголемува и бројот на заразени кои бараат лекарска помош.

Dr Vesna Nikolovska Nedelkova fin

-Денеска на Инфективното одделение има вкупно 41 пациент, од кои 38 се потврдено позитивни додека за тројца се чекаат резултати од земен брис но тие имаат симптоми на инфекција. Дванаесет пациенти се на кислородна поддршка. Од болничко лекување до вечер ќе бидат испишани четири пациенти со по два негативни тетови на Ковид-19, рече др Николовска Неделкова.

Бројот на активни случаи во велешко изнесува 99 лица./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново