Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Letnakrvodaritelskaakcija1

13.08.2020

На првиот, од вкупно двата предвидени денови, на Традиционалната летна крводарителска акција во Велес се одзваа голем број на крводарители. Денеска во Ликовниот салон беа дарувани 63 крвни единици или 13 повеќе од очекувањата на Општинската организација на Црвен Крст Велес.
Од нив осум беа жени. Четворица велешани станаа нови членови на најхуманата организација. Тие за прв пат даруваа крв.

OrceNikolov fin

-Нашите очекувања за денешниот ден се дека одзивот ќе се движи околу бројката од 50 крводарители. Во услови на коронавирус тоа е добар одзив и секако за почит. Акцијата продолжува и утре. Ја користам оваа можност да ги поканам велешани да се приклучат во текот на утрешниот ден бидејќи секое ќесе со крвна плазма значи спасен човечки живот, рече секретарот на Црвен Крст Велес Орце Николов.

Letnakrvodaritelskaakcija7

Но денеска на крајот од првиот ден на крводарителската акција се регистрирани 63 крводарувања.на акцијата беа применети сите мерки според утврдените протоколи за заштита од коронавирус.

LetnaKrvodaritelskaakcija3 fin

И утре, петок 14 август, вратите на Ликовниот салон ќе бидат отворени од 7.30 часот до 14.30 часот за граѓаните кои ќе одлучат да и дадат поддршка на 27 Летна крводарителска акција во Велес.

Letnakrvodaritelskaakcija6

Организаторите, Црвен Крст и Институтот за трансфузиона медицина, на минатогодишната летна крводарителска акција собраа вкупно 161 крвни единици./У.Ј

Letnakrvodritelskaakcija2

Letnakrvodaritelskaakcija4

Letnakrvodaritelskaakcija5

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново