Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Prevalec 8

9.08.2020

Големи штети претрпеа жителите на населбата Превалец од невремето што синоќа го зафати Велес. Од ридот до подножјето на населбата се слеваат реки од вода. Попатно водата на улиците носеше се што ќе зафати. Голем бран со вода помети и излизга автомобил. Големата количина на вода навлезе во дворни места и подрумски простории на куќи во Превалец.

Видеата покажуваат како беше синоќа во оваа велешка населба во која за жал жителите не можеа ништо да сторат.

Утрово вака изгледа населбата; 

Според постари граѓани на Превалец невреме со ист интензитет како синоќешното имало пред најмалку 32 години. Тие раскажуваат дека пред тоа имало уште три, кога нивните улици биле претворени во речни корита а водата имала голем интензитет па ги поплавувала домовите на граѓаните кои живееле покрај река Тополка која тече низ населбата.
Претпладнево глетката во населбата е ваква:

Prevalec1

Prevalec7

Prevalec2

Prevalec3

Prevalec5

Prevalec4

Prevalec6

 

Денеска, Градоначалникот на Велес Аце Коцевски закажа вонредна седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново