Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Velespanorama fin

5.08.2020

Во изминатите 24 часа, според податоците на Министерството за здравство, има регистрирано двајца новозаболени велешани од Ковид 19. Со нив вкупната бројка на заболени во општината изнесува 227 лица.

.Освен нив во вардарски регион има и еден новозаболен во Кавадарци и двајца во Свети Николе.

Според информациите на Институтот за јавно здравје во вкупно оздравените 113 денеска е регистриран и еден велешанец. Со него во Општина Велес има 192 оздравени пациенти додека починати се 13

Исто така во вардарски регион оздравени се и 10 пациенти од Свети Николе.

Dr Vesna Nikolovska Nedelkova fin

На Инфективното одделение во Општа болница Велес се лекуваат вкупно 16 пациенти од Ковид 19 од кои двајца се на кислородна поддршка.

- Четиринаесет пациенти се позитивни додека двајца се сомнителни. Со два негативни тестови од одделението е испишан еден велешанец. Лежечките пациенти се 10 од Свети Николе, 4 од Велес и 2 од Кавадарци ,рече д-р Весна Николова Неделковска, портпарол на Општа болница Велес./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново