Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

KrizenStab1

10.07.2020

На одржаната 20 седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување оценето е дека состојбата со Ковид-19 во Велес и велешко е стабилна, но ризиците и понатаму се големи.

-Поради тоа што ризиците и понатаму се големи апелирам на крајна внимателност и голема претпазливост, рече градоначалникот Аце Коцевски.

Од страна на претставникот на ЈКП Дервен Кризниот штаб бил информиран дека еднаш неделно се врши темелно перење и дезинфицирање на Градскиот пазар.

По денешниот увид на Комисија, формирана од Кризниот штаб, донесена е одлука за отворање на малиот пазар во Нова населба. Пазарот ќе биде пуштен следниот петок, на 17 јули, годинава,кога ќе започне да работи само во пазарните денови, поточно во вторник, во петок и во недела.

KrizenStab2

Кризниот штаб не донесе одлуки за употреба на рефлекторите на ракометните и игралиштата за мал фудбал, за поставување на забавниот парк поточно рингишпил, за користење на вовчето и на автомобилчињата во Младинскиот парк.

Од четврток, 16 јули, годинава земањето на брисови на можни заболени граѓани од Ковид 19 се враќа во просторијата на поранешната зграда на ООУ „Јордан Хаџи Константинов – Џинот” од просторот на амбулантата во поранешната зграда на хотел „Вила Зора“./У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново