Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

soobrakajkaTunelot fin

1.07.2020

Во директен судир на возило марка „Там“ и моторцикл, утрово околу 6 часот и 50 минути, во близина на спортското игралиште во велешката населба Тунел, со тешки повреди се здобил И.К возач на моторциклот.

Итната помош интервенирала на лице место и му укажала прва помош на повредениот моторциклист.

-Повредениот се здобил со тешки телесни повреди. По укажаната прва помош екипа на Итна помош го транспортираше моторциклистот во велешка болница, рече началничката д-р Васе Пановска Поп Стефанова.

Специјалистите по хирушки болести констатирале витално загрозувачки повреди по животот на педесет и шест годишниот И.К.

-Пациентот беше реанимиран и интубиран, му беше укажана комплетна медицинска помош и веднаш беше транспортиран во Ургентен центар на скопскиот Клинички центар, рече портпаролката д-р Весна Николовска Неделкова.

На местото на сообраќајната несреќа увид направи екипа на СВР Велес. Резултатите од увидот се очекува да ги открие причините што ја предизвикале сообраќајната несреќа./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново