Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Kocevski fin

22.05.2020

СВР Велес изготвил Оперативен план за дејствување во време на викендот и за муслиманскиот верски празникот Рамазан Бајрам откако полицајците разговарале со оџите во градот и во населените места во општината, каде живеат граѓани од муслиманска вероисповед, соопштил преставникот на оваа институција на денешниот состанок на Општинскиот кризен штаб.

Меѓу вработените во Полициската станица во Велес нема заразени од Ковид-19 . Заболениот е од Единицата за брзо распоредување и по потекло е од Градско а живее на територија на Општина Велес.

Во изминатите 24 часа нема регистриран нов случај на Ковид-19 но има тројца излекувани граѓани и тоа двајца од Инфективното одделение и еден во домашни услови. Се очекува во наредните денови да бидат пуштени оздравените велешани кои се лекуваа на клиники во Скопје.

-Негативни се тестираните вработени во шесте клона на детската градинка „Димче Мирчев“. Во Велес и велешко досега на„ Ковид 19“ се инфицирани 127 лица, оздравени се 70, активни се 49 и починати се осум лица. На домашно лекување се 25 пациенти, 16 пациенти се лекуваат на Инфективното одделение во општата болница и осум на Инфективната клиника во Скопје. Дел од нив се со два негативни теста и се очекува да бидат пуштени дома, рече Градоначалникот на Велес Аце Коцевски на денешната прес конференција.

Коцевски упати апел до граѓаните дека иако во изминатото деноноќие нема новорегистриран со Ковид-19 во Велес сепак да се почитуваат препораките од Владата и здравствените работници кои се однесуваат на носење заштитни маски, држење дистанца од 2 метри, да не се групираат во парковите и другите рекреативни центри и да избегнуваат семејни прослави со цел за да го зачуваат сопственото и здравјето на останатите граѓани./У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново