Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

SVRVeles fin

22.04.2020

Полицискиот билтен на Секторот за внатрешни работи Велес во изминатите неколку дена бележи една тепачка што се случила во петокот на 17 април во селото Оморани и еден физички напад над жена од Кавадарци, пријавен вчера, вторник, 21 април.

Тепачката за време на велигденските празници следела по претходна расправија помеѓу триесет и три годишниот З.С и седум години постариот Г.А. Во петокот на 17 април околу 20 часот бил физички нападнат од Г.А.

-Против напаѓачот ќе биде поднесена соодветна пријава, соопштија од СВР Велес.

Полицијата го расветлува и физичкиот напат над четириесет и четири годишната А.Ј од Кавадарци која во полициска станица, вчера, околу 17 часот пријавила дека на ул.„Браќа Хаџи – Тефови“ била физички нападната од непознато лице. Нападот се случил десет часа претходно, поточно утрината во 7 часот и 30 минути./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново