Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Centarzajavnozdravje fin

 

27.03.2020

Негативни се 32 резултати на исто толку граѓани, од кои се земени брисеви на 25 и 26 март, за да се утврди дали се инфицирани со „Ковид 19“. Станува збор за резултати од тестираните 60 велешани кои биле во контакт со тројцата инфицирани сограѓани кои се лекуваат од вирусот. Информацијата ја даде директорот на Центар за јавно здравје, Тони Димитриевски.

-Во нашата институција денеска беа донесени резултатите на 32 велешани од кои земавме брисеви на 25 и 26 март, значи вчера и завчера. Сите 32 резултати се негативни. Резултатите на останатите тестирани граѓани ги очекуваме најскоро што може. Сите резултати се изработени во лабораторијата за вирусологија на Институтот во Скопје, додаде Димитриевски.

Исто така, министерот Филипче најави дека најверојатно утре ќе бидат готови сите резултати на тестираните 60 граѓани кои биле во контакт со тројцата позитивни велешани на „Ковид 19“.

Министерот додаде дека со лекари епидемиолози од Скопје веќе од денеска е појачан тимот на Центарот за јавно здравје во Велес и во исто време даде насоки за граѓаните кои се во самоизолација или пак им е потребна помош поради сомнителни симптоми освен со епидемиолозите во Велес да ги користат и услугите на кол центарот 02 15123./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново