Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

nenad fin

„Да останеме смирени и без паника да им дадеме поддршка на здравствените работници да се справат со болеста“, напиша на својот фејсбук профил,денеска, претседателот на Совеот на општина Велес Ненад Коциќ, веднаш штом министерството за здравство ги објави информациите со новозаразените тројца велешани со коронавирус.

„После појавата на Корона вирусот и во Велес, што беше и очекувано, нема точка на Земјината топка што може да се изолира, ќе ве замолам, кажам, неколку работи:

1. Да им посакаме бргу оздравување на заразените и добро здравје на сите.

2. Бројот на заразени може и да се зголеми.

3. Сите максимално да се придржуваме кон препораките на Владата и Министерството за здравство.

4. Да не шириме лажни вести и дезинформации, не реагирајте на провокации од злонамерници.

5. Да останеме смирени и без паника да дадеме поддршка на здраствените работници во справување со болеста.

Ви благодарам, ќе победиме“, напиша Ненад Коциќ.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново