Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

policijaveles fin

Педесет и едногодишниот В.Ѓ.(51) од Кавадарци вчера вечер околу 20.30 часот во Одделението за внатрешни работи пријавил дека околу 18.30 часот неговиот сосед И.О. со секира удирал по ѕидот од неговата куќа и му се заканувал по животот.

Полицијата го привела И.О. и работи на расчистување на случајот.

Во акциска контрола што вчера, 04 март 2019 година, ја спровела сообраќајната полиција на Секторот за внатрешни работи 14 возачи сториле сообраќајни прекршоци. Од нив тројца во Велес, деветмина во Кавадарци и двајца во Неготино.

Сообраќајната контрола била спроведена во периодот од 09.00 до 13.00 часот.

Во полициското соопштение пишува дека против лицата кои сториле прекршок им биле изречени соодветни казни./У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново