Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Prockarcinja2

Насмеани, расположени за песна, со торбичките за награда и котлињата за баклава или кадаиф во раце, а голем дел од нив со маски на доктори или докторки, баба и дедо, прочкарчињата препладнево ги посетија домовите на велешани во месноста „Дворови“. Сите знаеја да ја пеат песната „Оптири лајлам“ за што заслужија баклава, кадаиф, портокал, лимон или други овошни плодови. Докторот ги собираше парите што ги добиваа како награда.

Особено интересни беа најмлади прочкарчиња, кои и покрај тоа што им беше тешко правилно да ги изговорат зборовите, помогнати од мајките и домакините пееја едногласно. Годинава најмладите беа на неполна три годишна возраст но со научена песна ги развеселија граѓаните пред чии влезни порти пееја за што беа поканети да влезат на баклава или кадаиф во домовите.

https://www.youtube.com/watch?v=NWJ8m_87QpQ&feature=youtu.be

 

Prockarcinja3

Веселите дечиња го одбележаа почетокот на денот кој е посветен на семејството и традицијата што со векови се практикува и според која семејството се собира на трпезата, на заеднички ручек, додека потоа се до вечерата да се посетуваат најблиските повозрасни роднини и особено кумовите што исто така се сметаат за дел од роднините. Потоа следи заедничката вечера и чинот на земање прошка на помладите од постарите во семејството.

Prockarcinja1

До полноќ, според традицијата, се седи, се разговара, се мези, се пее, се до моментот кога ќе се поклопат сказалките на часовникот кои го навестуваат проштевањето на небото и земјата.

Убавка Јаневска

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново