Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

telbroevizaprijavanakoronavirus

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик на коронавирусот. Велешани тоа ќе можат да го сторат на мобилниот телефонски број 071/219 – 278 кој е на Центарот за јавно здравје.

Во оваа јавна здравствена установа функционира епидемиолошка служба во градот која го покрива централниот дел на државата до Гевгелија.

drBojagjiev1 fin

Претходно, министерот Филипче најави дека и Инфективното одделение на велешка болница ќе биде по потреба просторија за изолација.

-Чекаме инструкции од министерството. За дел од персоналот на велешка болница беа, во два наврати, одржани обуки во Скопје кои се однесуваа на основите на појавата и справувањето со коронавирусот. Ако се појави потреба, министерството, ќе не информира, стави во функција на што секако ќе претходи создавање на потребни услови за борба со ова инфективно заболување, рече д-р Божидар Бојаџиев, директор на ЈЗУ „Општа болница“ во Велес.

infektivno oddelenie fin

Инфективното одделение во моментов работи со тројца доктори, инфектолози и доволен број на средностручен медицински и технички персонал./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново