Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

izvidnici3 fin

Делегацијата на СИМ составена од 20 извидници од извидниките одреди “Димитар Влахов“ од Велес,“ Јадран “ од Скопје и “Крсте Јон“ од Струга изминатиот викенд, од 21 до 23 февруари 2020 година, учествуваше на осмите брѓански сениорски средби на извидниците од Западен Балкан. Во Бања Врујци, Република Србија . Во составот на македонската делагација беа и извидниците на извиднички одред “Димитар Влахов“ од Велес : Ангелче и Жаклина Гушеви, Влатко Влахчев и Ване Сарагиновски.

Izvidnici2 fin

-На тридневната средба за учесниците се орагнизираа повеќе темаски панели на кои се разговарше за: создавање на заеднички тим за обука, извидничка лига и систем на заеднички проектни активности и размена на информации помеѓу националните сојузи, како најдобри начини на продолжување на соработката е креирање на заедничк проекти, рече старешината Анѓалче Гушев на ИО „Димитар Влахов“.

Izvidnici1 fin

На средбите учество земаа делегации од извидничките сојузи на Хрватска, Македонија, Србија, Црна гора и Босна Херцеговина./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново