Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

sudot fin

Основнот суд Велес за 21 октомври, годинава, го закажа судскиот процес против обвинетиот Владимир Панчевски поранешен претседател на Основен суд Скопје 1. Тој е обвинет за злоупотреба на службена положба и овластување по член 353 став 2 и став 1 од Кривичниот законик.

Според обвинителниот акт, Панчевски ,како претседател на Основен суд Скопје 1, ги повредил правата на граѓаните во неколку предмети за судење пред независен и непристрасен суд , спротивно на член 6 од Законот за судови, со тоа што наместо распределба по Акмис системот тој ставал парав и распределил предмети на судии.

Дел од нив се предмети од Организиран криминал а другиот дел се обични кривични предмети, против полнолетни лица граѓани на Република Северна Македонија.

Судскиот процес ќе го суди судија поединец на Основен суд Велес. За овој судски процес Велешкиот суд доби делегирана надлежност од скопскиот Апелациски суд поради обезбедување на независност и непристрасност на процесот. Обвинението против екс претседателот на Основен суд Скопје 1, Владимир Панчевски, го покрена Јавното обвинителство Скопје. Засега не се знае дали тоа или пак јавното обвинението Велес ќе го застапува предметот против обвинетиот Панчевски./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново