Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

pozarezero2708 fin1

Глетката на „Езеро Младост“ по дванаесет часа од изгаснатиот пожар потврдува дека најголем дел од најпосетуваното излетничко место крај Велес е сосема уништено. Таму сеуште пожарникарите од Велес помогнати од колеги од соседните градови и вработените во ЈП „Национални шуми“ и ШС „Бабуна“ интервенираа на мали огништа што се појавуваа како последица на догорување.

pozar270hotelGlorus

Синоќа до четриесет минути по полноќ гаснеа над 300 а 100 луѓе, утрово на 27 август, ја започнаа контролата на опожарената површина на езерскиот брег. Вчера ноќ во локализирањето на пожарот учествуваа пожарникари од Велес, Скопје, Свети Николе, Штип, Кавадарци и Неготино учествуваа во организираното гаснење на пожарот во кое учествуваа и вработени на велешкото шумско стопанство „Бабуна“, на Дирекцијата за заштита и спасување, на ЈКП „Дервен“, припадници на АРМ како и граѓани доброволци. Во текот на вчерашниот ден пожарот се гаснеше и од воздух со два авиони канадери на Дирекцијата за заштита и спасување и еден хеликоптер на АРМ кои фрлија 27 ведра односно 54 тони вода. 

pozarezero2708 fn

По интервенцијата за гаснење, денеска, најголем број од стеблата во боровата шума, на површина од околу 200 хектари, изгорени се или опожарени. За нив шумарските работници рекоа дека ќе мораат да се сечат. Во ништо подобра не е состојбата на преостанатата површина, над патот кој води кон хотелите, на која сосема се изгорени и нискостеблести растенија и сува трева. 

PozarezeroObjektAlevado fin

Pozarezero2708 sateltskakukicka

- По краткотрајниот дожд што заврна попладнево сите мали огништа се изгасени. Тие претходно се појавуваа како последица од догорувањето, сонцето и ветрот, рече Пенчо Кимов од Кабинетот на Градоначалникот на Велес по последната контрола на опожарената површина на езерскиот брег на „Младост“./У.Ј

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново