Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

policiskakontrola fin

Секогаш не се премнуваат главните градски улици на пешачите премини. Ова го покажала петчасовната контрола што вчера, 13 август, ја спроведе Секторот за внатрешни работи Велес во Кавадарци, во Неготино и во Велес.

Вкупно 25 пешаци, во трите градови, не ги почитувале сообраќајните прописи. Од нив , седум се граѓани на Велес, осум на Кавадарци и десет на Неготино. 

Полициските службеници дел од овие граѓани писмено ги опоменале додека дел ги упатиле на сообраќајна поука која се состои во 45 минутни едукативни запознавања со правилата за прописно и безбедно преминување на улица.

Претходно полицијата, во повеќе наврати, ги контролираше возачите кои под дејство на алкохол управуваат автомобили, за брзо возење и престигнување, контрола за исправност на возила во сопственост на граѓани и на фирми кои се вклучени во јавен превоз како и на моторциклисти кои во ноќните часови го нарушуваат јавниот ред и мир./У.Ј

 

peskaravel

deltaprom

malina

babuna1

Поврзани вести

Kozuvcanka NG 300x250 Duma

veles2

gradsko1

caska

JPVLISICE

romantik1

jkpsvetinikole

crvenkrst2

vmro

biblioteka

fokus1

teatar

sekerce

gradinka

macaovcarova

konsalting

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

Најново