Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Zelenanafta1

И покрај тоа што градинарите се вклучени во директните плаќања на министерството за земјоделство со субвенција од 3 денари за предадено градинарско производство во преработувачка индустрија и од лани се корисници на зелена нафта сепак цената на доматите и пиперките што ги продаваат годинава не е пониска од едно евро за килограм во внатрешноста на државата. За жал годинава тоа е така, рече министерот за земјоделство Трајан Димковски поради диктирањето на цената од страна на пазрот.

-Кои се условите и зошто, можеме да анализираме многу, колкаво е засадувањето или засејувањето на доматите и пиперките,како повлече извозот, регионалните пазари бидејќи станува збор за производи кои се извезуваат од Македонија. Исто како и зелката која годинава постигна добр цени така да тоа зависи и од регионалните освен од домашниот пазар, рече Димковски.

Министерот Димковски и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделство и рурален развој Николче Бабовски денеска во Подрачната единица на министерството во Велес ги поделија првите две од вкупно 1672 персонализирани платежни картички за зелена нафта со вкупна вредност од скоро 6 милиони и 700 илјади денари. Тие се наменети за земјоделците од општините Велес,Чашка и Градско.

Zelenanafta2

- Пред завршувањето на овој месец платежните картички ќе стигнат до земјоделците поточно пред завршувањето на тендерскиот рок од 60 дена ние веруваме дека платежните картички ќе ги добијат сите наши земјоделци, рече Бабовски.

Во изминатите седум дена во 22 Подрачни единци на министерството за земјоделство во државата поделени се 60 отсто од вкупниот број на картички за зелена нафта. Според министерот Димковски до денеска преку картичките за набавка на зелена нафта на сметките на земјоделците државата врати 87 милиони 462 илјади 365 денари со цел да се намалат трошоците и домашното производство да биде поконкурентно./У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.