Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Двајца жители на велешко село Горно Оризари, нападнале службеничка од полициската станица за безбедност на патишта и сообраќај. Нападот се случил утрово во пет часот на улица Илинденска, кога полициската службеничка вршејќи ја својата должност, констатирала прекршок од страна на триесет и пет годишниот А.К. кој управувал мопед од непозната марка.

Со него се возел и триесет и четири годишниот А.К. Кога им дала знак да го запрат мопедот, истиот продолжил со движење, но застанал на улицата Илинденска. Им побарала документи но тие почнале да ја навредуваат, ја влечеле за униформата и ја удирале.

Од СВР Велес се преземаат мерки за целосно расветлување на случајот./Д.С

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново