Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Во наредните три дена Велес ќе живее во ритамот на народниот и забавниот мелос и со вкусот на традиционалната пита пастрмајлија и виното. Од утре стартува тринаесеттото издание на фестивалот на пити и вино „Питијада 2016“. Триесетина производители на пити и винарии, со своите производи, ќе ги услужуваат велешани и гостите. Тие веќе ги поставуваат штандовите на улицата пред Гимназијата поради што е сменет и сообраќајниот режим во градот. Се поставува и сцената на која од утревечер ќе настапат бројни музички имиња и групи.

„Очекуваме овој гастрономски фестивал да биде најпосетен досега. Угостителите веќе се подготвени да ги пречекаат сите гости што ќе дојдат во нашиот град. Покрај традиционалната пита пастрмајлија и доброто вино ќе имаме и богата музичка програма за овие три дена. Советот донесе и одлука за продолжување на работното време на угостителските објекти. За прв пат имаме и една новина, ќе бидат поставени олдтајмери по барање на љубителите на стари автомобили кои ќе бидат поставени од Авона до првиот штанд“, рече градоначалникот Славчо Чадиев.

Редарските служби веќе се организирани и тие ќе ги пречекуваат и насочуваат гостите каде да се движат и да ги паркираат своите автомобили.

Традиционално и годинава ќе биде презентирана големата пита која според најавите треба да биде долга 4 метри и широка еден метар.

Официјално Питијадата започнува утре во 18 часот со настапот на Елена Велевска. Веднаш по неа ќе настапат Јордан Митев и Маестро, ансамблот Љубојна и Џамбо Агушев, а на крај гостите ќе ги забавува Каролина Гочева. На вториот ден од фестивалот ќе настапат Антонија Гиговска, Мики Секуловски, Наташа Малинкова, Дани Димитровска, Тропико бенд и Жељко Јоксимовиќ. На сцената на крај ќе се појават групите, Нокаут, ДНК, Eue cue, The chiks, и Ван Гог./Д.С

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново