Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Со контраобвинувања владејачката партија реагираше на обвинувањата на опозицијата за задолженоста на основните и средните училишта во Велес. Во писменото соопштение испратено до медиумите, ДПМНЕ ниту го потврди ниту го негираше податокот за долгот на училиштата, кој според СДСМ изнесува над 850 илјади евра. Во него се вели дека во времето на СДСМ, образованието паднало на најниски гранки и во него не било инвестирано ниту денар.

„Согласно вредносните критериуми на тогашното водтсво на СДСМ, реалното знаење отиде во втор план и стана неважно иако тоа е темелот на сите понатамошни успеси. Создавањето работни навики кај младите се замени со бркање врски, ургенции и притисоци врз наставниците да им пишуваат петки на учениците. Тоа стана вредносен критериум“, стои во писменото соопштение.

Во соопштението исто така се наведува дека за време на мандатот на Владата предводена од ВМРО ДПМНЕ изградени биле четири училишта во општина Велес, додека две реконструирани и санирани./Д.С

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново