Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Бројот на ученици континуирано се намалува а основните и средните училишта во градот се гушат во долгови, констатираа велешките социјалдемократи. За вода, струја, нафта, транспорт, превозни услуги и други трошоци училиштата должат повеќе од 850 илјади евра, тврдат од СДСМ.

„Не може да има 18 милиони евра за Панорамско тркало во Скопје а училиштата во Велес да должат речиси милион евра. За ВМРО ДПМНЕ образованието не е приоритет. По демократските промени на 11 декември, новата одговорна влада предводена од СДСМ ќе ги промени приоритетите, ќе инвестира во образованието и преку системски мерки ќе воведе европско образование во Македонија“, рече секретарот на СДСМ Велес, Марјанчо Јорданов.

Виновни за намалувањето на бројот на ученици во градот, според социјалдемократите се погрешните политики на ВМРО ДПМНЕ поради кои младите ја напуштаат државата. Тие соопштија дека за разлика од пред десет години кога бројот на запишани средношколци изнесувал над илјада, годинава се запишале само 450./Д.С

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново