Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Бркотница како од филмско сценарио се случувала вчера попладне на автопатот Градско-Скопје кај Штипска клучка. Полициски службеници се обиделе да запрат два автомобила „мерцедес“ и „ауди“, но возачите не ја испочитувале наредбата па со голема брзина се упатиле кон Велес. При обидот да избегаат едниот автомобил се придвижоил кон полицајците и на еден од нив му ја прегазил ногата.

Во тој момент другиот полицаец ја репетирал автоматската пушка и дал наредба да запре но истиот со возилото се упатил кон него. Сакајќи да го избегне, враќајки се наназад полицаецот паднал на коловозот и при падот испукал три предупредувачки истрели во воздух и еден куршум во предното лево тркало, по што аудито со голема брзина се упатило кон Скопје. Кај скопското село Мралино автомобилот бил сопрен и двете лица биле приведени.

Едниот од нив е триесет и три годишен скопјанец кој се здобил со две прострелни рани и бил пренесен во Ургентен центар Скопје, додека другиот е триесет и едно годишен жител на Скопје и тој е приведен во полициска станица Гази Баба. Се преземаат мерки за целосно расветлување на случајот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново