Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

По барање на Јавното обвинителство, велешкиот суд покрена судска постапка против градоиначалникот на општина Чашка, Горанчо Пановски за злоупотреба на службена положба и овластување. Првото рочиште е закаѓано за 25 март годинава. На градоначалникот ќе му се суди за незаконско присвојување на Планинарскиот дом „Чеплес“, за што пред една година и три месеци доби кривична пријава.

Имено, тој во 2011 година во својство на градоначалник и овластено лице на општина Чашка, поднел барање за легализација на диво изграден објект, иако знаел дека барање за утврдување правен статус на таков објект може да поднесе само имателот на објектот. Пановски ниту бил имател ниту корисник на домот. Но со изјава на нотар дека објектот е изграден пред да стапи на сила Законот за бесправно изграден објект, тој успеал да го легализира, да го впише во катастар и да го присвои. Со ваквата постапка, на планинарското друштво „Солунска глава“ кое дотогаш стопанисувало со домот, Пановски му нанел штета во висина од околу 66 илјади евра./Д.С

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново