Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Се кројат дрворедите во градот. Екипи на Јавното комунално претпријатие „Дервен“ денеска ги сечат гранките на дрвата долж улицата „8 Септември, помеѓу Основниот суд и кружниот тек во центарот на градот. Исечените гранки веднаш се собираат во камион и се транспортираат и воопшто не го попречуваат движењето на тротоарот. Единствено помал застој има во сообраќајот.

Според портпаролот на комуналното претпријатие Тодорка Андреевска, оваа активност се изведува на секои три години, а целта е да се обнови вегетативната маса на дрвјата. Претежно се кројат јасени кои за кратко време ја обновуваат крошната.

Изминативе неколку дена дервенци ги кроеја дрворедите на улиците „Алексо Демниев“ и „АСНОМ“. Со кроење ќе биде опфатена и улицата „Димитар Влахов“ како и дел од улицата „Благој Ѓорев“./Д.С

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново