Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Само две години е домаќинка и собра храброст своите кулинарски способности да ги прикаже на годинешната манифестација „Вешта жена“. Рамо до рамо со поискусните домаќинки, дваесет и петгодишната Марија Перковска  за натпреварот подготви полнет пилешки ролат за главно јадење и чоколадна торта за десерт.

„Мојата маса се вика „Пролетна идила“.  За главно јадење подготвив  полнет пилешки ролат  со блитва, кашкавал и лут буковец. За  десерт направив  чоколадна торта со лесен фил , ги подготвував еден цел ден. Се надевам дека ќе победам “, рече Петковска.

На синoќешната манифестација „Вешта жена 2016 “ во Велес  се натпреваруваа пет  млади жени од  различни градови на регионот.  Целта на манифестацијата, според организаторите, не е победата туку креирање на се што е ново  и модерно презентирано преку храната  и свечената  маса за четири лица.

„ Последниве две години, а се надевам дека и во иднина  ќе продолжиме така да ги вклучуваме младите  за да ја продолжат  традицијата за избор на вешта жена, а тоа се  нашите ќерки нашите снаи и  внуци.  Тогаш ќе ја добиеме правата тежина на Вешта жена“, рече претседателката на Вешта жена Снежана Ѓорѓиевска.

За прв пат годинава на манифестацијата  Вешта жена се прогласуваат три успешни жени во образование, бизнис секторот и хуманата дејност.

„Марта Мирова, сопственичката на бутикот „Четири сезони“ е прогласена за успешна жена во бизнис секторот,  директорката на основното училиште Васил Главинов Лилјана  Николова е успешна жена од образование и третата е Васка Ѓорѓиева, хуманитарка со која всушност и започна оваа манифестација во Велес“, рече претседателката на Организацијата на жени во Велес, Мира Трајкова.

„Вешта жена“ во Велес се одржува веќе 20 години, додека на републичко ниво, годинава слави дваесет и пет годишен јубилеј. Годинешен победник на манифестацијата е Сања Бачманова од Велес. /Д.С

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново