Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Студеното време со температура под нулата нема да ги спречи храбрите верници утре да се фрлат по светиот крст во водите на Вардар во Велес. Околу стотина велешани се подготвуваат за овој свечен чин, но бројката се уште не е конечна. Од Повардарската епархија велат дека граѓани се пријавуваат и утре на самиот ден и откако ќе завршат лекарските прегледи ќе се знае колку граѓани ќе влезат во студената вода.

Свечената литургија почнува во 08 часот во црквата Св. Спас, по што митрополитот повардарски Владиката Агатангел заедно со свештенослужителите и верниците со литија ќе се упати кон Мало Мовче, од каде традиционално се осветуваат водите на Вардар. Потоа следува фрлањето на крстот.

Стотици граѓани утре ќе го проследат големиот празник Богојавление познат како Водици. Се верува дека на овој ден сите води се свети и оној што ќе го најде крстот ќе биде среќен во текот на целата година.

Големиот христијански празник е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од Свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител. Празникот се нарекува Водици поради големиот водосвет, што го врши Црквата на овој ден. На крштевањето на овој ден му се дава значење како една од повеќето свети тајни на христијанството, а со него завршуваат дванаесетте таканаречени некрстени денови и циклусот зимски празници како Бадник, Божик и Василица../Д.С

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново