AkcijaskalegitimacijaDANOVAstr

Кога сме кај старите акцијаши и нивните заложби младинското доброволно ангажирање повторно да заживее, длабоко сум изненаден со каков елан и посветеност овие луѓе настојуваат на младите да им ја пренесат својата љубов, занес и идеалите. Впрочем, мотото со кое тие настапуваат е : „Да и` помогнеме на нашата татковина!“
Оваа статија и ја посветив на една од најстарите жени- акцијаши во Велес. Се вика Нада Данова, родена Јосифова во 1934 година во Кавадарци, а е веројатно една од најстарите жени акцијаши.

Fudbaleri na veleska FK Pobeda 1940 fin

Велес бил град во кој меѓу првите во Македонија почнал да се игра фудбал и во него биле формирани повеќе клубови. Најстариот е ФК „Горски“, формиран 1919 година додека следни биле „Победа“, „Црвена Ѕвезда“, „Борец“ итн. За фудбалот во Велес доста е пишувано, но сепак , останува уште доста да се пишува и да се истражува, особено за големиот број на фудбалери. Деновиве велешанецот со надимак „Бодљак“ ни ја даде оваа фотографија велејќи ,освен татко му петтиот фудбалер од лево дека не ги познава останатите .

SDSM naslovna

По две години и пет ипол месеци од превземената власт од страна на СДСМ и колацијата, во која и со предвреме изеден буџет и огромни долгови, кои сеуште се враќаат, има пари во државата за повисоки плати и пензии, изградба на комунална и државна инфраструктура, им соопшти на денешната трибина „На прав пат“ на велешани, премерот и лидер на СДСМ Зоран Заев .

PROTEST fin

На двочасовен протест пред влезната врата на Основен суд Велес, денеска, излегоа педесетмината вработени во судската администрација незадоволни од одлуките за пониски додатоци за плата, за септември и октомври, годинава во споредба со судиите. Тие се чуствуваат дискриминирано и затоа што на дел од нивните колеги Судскиот буџетски совет сеуште не им го исплатил задржаниот дел од плата за време на послениот штрајк, во 2016 година иако Синдикатот, Зружението на судска служба и УПОЗ во разговори и преговори со Владата на Република Северна Македонија им ги обезбедија.

svecenaakademija fin

Значајни, 75 години слободен Велес, обврзуваат да се чува достојно споменот, не само како задача туку и како најголема човечка обврска, за борците на партизанските одреди „Димитар Влахов“, „Трајче Петкановски“ и „Осма велешка народно ослободителна бригада“ кои го остварија сонот на Илинденците, на Гемиџиите и сите кои копнееја по слобода затоа што токму тие му го донесоа на Велес спокојот на рациновото утро, ја врежаа својата младост и живот во вечната почит и паметење.

naslovna75slobodenVeles

Со традиционален прием за делегацијата на Општинската Организација на Сојузот на борците од страна на градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски денеска започна одбележувањето на 75-та годишнината на слободен Велес. Ним, градоначалникот во свое, во име на Советот на Општина Велес како и во име на Велешани им се заблагодари за големиот придонес за слободата што им ја донесоа на своите сограѓани.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново