Infektivnoodpozadi fin

29.11.2020

Починатиот е на воздраст од 67 години, потврдено позитивен на коронавирус. Пациентот почина вчера вечер околу 21 часот, соопштија од Општа болница Велес. По неколкудневниот бран на опаѓање на бројот на ковид пациенти на болничко лекување денеска во болницата повторно се лекуваат вкупно 63 пациенти.

VargataKiroStojanov fin

29.11.2020

Киро Стојанов, познат велешанец под прекарот ,,Варгата“, е тивок човек кого го познаваат многу велешани. И тој ги познава скоро сите, особено еснафите, луѓето боеми и урбани легенди. Тоа што мене особено ме поттикна да го напишам овој текст е неговата меморија во која се врежани настани што се случувале во Велес изминатите 60-тина години. Стојанов или Варгата велешани го познаваат како приватен авто превозник. А тој додава дека тоа е занает што го наследил од својот татко.

Veleskabolnicaodagol fin

28.11.2020

Ден без починати и со намален за три бројот на пациенти на кислородна поддршка. Во велешка болница денеска се лекуваат вкупно 59 пациенти од кои 50 потврдено позитивни, двајца сомнителни и 7 со негативни тестови. Од нив 25 пациенти се на кислородна поддршка.

MiloshovskiZdravkovskiPandov fin

27.11.2020

„Заев не успеа да донесе инвестиции, да го подобри здравството, да го заштити достоинството на државата, подобар живот што го ветуваше а успеа да направи многу предавства и да ги обедини граѓаните против Заев“. Вака вечерва ја започна изјавата за медиумите актуелниот пратеник во македонскотот Собрание и висок функционер во партиското раководство на ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошоски во Велес. Тој изјавата ја даде во непосредна близина на споменикот на Панко Брашнаров, во новиот дел на градот,каде десеттици возила во неколку километарска колона пристигнаа откако претходно тргнаа од Спомен костурницата во Велес и го завршија протестот со блокада на дел од улицата „Благој Ѓорев“.

Zashtitnimaski fin

27.11.2020

Вчера вечер во 21.00 часот во Полициската станица Велес Д.П.(45) од Велес пријавила дека, околу 20.30 часот била нападната од куче домашен миленик. Каснувањето на жената се случило додека таа се движела по ул.„Славе Петков“.

Infektivnosluzbenvlez fin

27.11.2020

Жена на 70 години од Велес примена пред две недели и маж на 58 години од населба Горно Оризари примен пред два дена се починати денеска на Инфективното одделение во Општа болница Велес. Двајцата пациенти се потврдено позитивни на Ковид.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново