Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Две жени од Велес, триесет и пет годишната А.Н. и триесет и две годишната Л.Б. се здобиле со телесни повреди додека се возеле во автобус со кој патувале на работното место до кавадаречката фирма „Дрекселмајер“ вчера околу 14.30 часот. Сообраќајката се случила на регионалниот пат Кавадарци - Росоман. На двете работнички им била укажана лекарска помош по што биле пуштени на домашно лекување.

Во сообраќајната несреќа учествувале двата автобуси на фирмата превезувач „Екстра бус“ од Кавадарци поточно еден од марката „Сетра“ управуван од четириесет и две годишниот С.И и вториот од марката „Мерцедес“ управуван од триесет и шест годишниот Б.Р. како и товарно моторно возило марка „Форд транзит“ со скопски регистарски таблички управувано од тиесет и две годишниот скопјанец А.А.

Според работниците кои се возеле, првиот автобус удрил во товарното возило а потоа во него удрил вториот автобус. Освен полесно повредените за среќа нема тешко повредени работници на кавадаречки „Дрекселмајер“.

Увид на местото на настанот изврши екипа од полициска станица во Кавадарци. Утврдена е причинета материјална штета на моторните возила. До незгодата е дојдено поради недржење безбедно растораније од едно до друго возило од страна на возачите, соопштија денеска од СВР Велес./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново