Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Десетина производители на праски од Росоман и околината еден час го блокираа патот Градско – Прилеп во знак на револт поради ниските откупни цени на праските и немањето на пласман. Присутните на протестот на патот исфрлија  праски и побараа итно решавање на нивниот проблем.


„ Критериумите на рускиот пазар се зголемени. Педесет денари гајба за домашен пазар, извоз скоро и да нема, рече претседателот на Здружение на овоштари "Росоманска долина " од Росоман Игор Милошевиќ.


Од ова здружение најавуваат и радикализирање на протестите, а велат дека размислуваат праски да исфрлат и пред владата.


Градоначалникот на Росоман, Стојанче Лазов вели дека откупната цена е рекордно ниска и дека амо гајбата чини 25 денари. Повика на барање на алтернативни пазари и интервентно решавање на кризата. Според него, доколку не се реши проблемот во прашање е доведен опстанокот на општината. Лазов најави дека за проблемот на овоштарите ќе расправа и општинскиот совет.


Овоштарите се заканија дека ќе ги исечат насадитем, бидејќи неможат да ги издржат проблемите со кои се соочуваат. Некои од присутните на протестот рекоа дека имале непотврдени информации дека во земјава се вршел увоз на праски од Албанија и Грција.


И овоштарите како и лозарите долги години се соочуваат со ниски откупни цени. Иако во изминатите години имаше поголем откуп сепак цената не ги покриваше производствените трошоци. Дополнително годинава родот е намален поради пролетниот мраз, а и преостанатиот род е со намален квалитет велат стручњаците.

Aнгел Данов

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново