Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Десетици земјоделци предводени од лидерот на „Агротиквешија“ Љупчо Аризанов денеска на пладне го блокираа патот Градско – Прилеп кај Росоман. Се решиле да протестираат бидејќи државата била загрозена од туѓи држави – рече Аризанов.


Според него имало време кога да се протестира поради неисплатените субвенции и неисплатените обештетувања на земјоделците од елементарните непогоди во минатиот период. Аризанов е дециден сега државата морало да се заштити од насилно превземање на власта.

„Се собравме околу поддршката на државата. Да можеме да си ја зачуваме државата бидејќи се работи за нејзиниот територијален суверенитет и интегритет. Тоа е најбитната работа. Знаеме дека условите во земјоделството се многу тешки пред се мрзнењето кое ни се случи, но сметам дека сме апсолутно засегнати и со неисплатата на субвенциите. Тоа сето може да се преболи. Со текот на време ќе ги добиеме субвенциите , но ако ја загубиме државата која виси на конец тоа нечини“ рече Аризанов.

На прашањето од кого е загрозена државата што земјоделци се решиле да протестираат Аризанов со одговор: „Државата е загрозена со помош на поедини партии кои ги прифатија странските платформи. Со тек на време би дошло до разнебитување на државата и поедини делови би летнале во туѓи прегратки. Некој сака да ја земе присилно власта. Немаме ништо против присилно превземање на власта, но нека се откажат од тиранската платформа“ нагласи Аризанов и додаде дека денешниот протест е организиран од „Агротиквешија“. Сеуште немале одлучено дали вакви протести и блокади ќе организираат и во наредните денови.

А.Д

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново